Ikke gjør denne snustabben på svenskegrensa

Ikke gjør denne snustabben på svenskegrensa

Grensehandelen er snart tilbake på samme nivåer som før pandemien ifølge SSB, og bikket over 3,2 milliarder i tredje kvartal 2022.

Dinside.no advarer nå de mange grensehandlende om å ikke gå på en skikkelig tollblemme hvis man kjøper den tobakksfrie hvite snusen på grensa:

«Den hvite snusen i Norge er nemlig tilsatt små mengder tobakk, for å kunne selges i Norge. Snus uten tobakk klassifiseres som «nye tobakks- og nikotinprodukter», noe vi har et forbud mot i Norge.

Enkelte snusmerker tilsetter nemlig tobakk bare for det norske markedet, mens de selger tobakksfri snus til andre land.»

I en e-post til Dagbladet forteller kommunikasjonsrådgiver Thore Simenstad i Tolletaten følgende:

«Når tollerne oppdager de i reisendekontrollen, blir de beslaglagt og forholdet blir anmeldt til politiet»

Den tobakksfrie i Norge snusen må inneholde små mengder tobakk, selv om Folkehelseinstituttet er klare på at snus uten tobakk er mindre helseskadelig en snus med tobakk.

Husk også at mengden snus du kan ta med over grensa avgiftsfritt, er halvert fra 1. januar i år.

Hele saken på dinside.no leser du her.